Jednání fokusní skupiny se zástupci obcí a měst Moravskoslezského kraje

  • Petra Chmielová
  • 23.04.2024
V pátek 19. dubna se uskutečnilo setkání fokusní skupiny s cílem identifikovat a prioritizovat hrozby, které mají vliv na odolnost našich měst a obcí. Jednání proběhlo ve FUTUREU v Dolních Vítkovicích za účasti 28 starostů, zástupců měst, krajů i Ministerstva pro místní rozvoj spolu s experty ze Slezské univerzity v Opavě, Ostravské univerzity, Českého vysokého učení technického v Praze a BeePartner.
Cílem tohoto setkání bylo zajistit úspěšnou realizaci společného projektu zaměřeného na posilování resilience obcí a měst. Setkání poskytlo jedinečnou příležitost pro výměnu zkušeností a znalostí týkajících se praktických problémů, které se vyskytují při implementaci strategií zvyšování odolnosti veřejné správy. Důležitou součástí programu bylo zřízení komunikační platformy, která umožní efektivní šíření informací, postupů a osvědčených praxí mezi zúčastněnými stranami. Tato platforma bude sloužit jako centrální bod pro diseminaci projektových aktivit a zkušeností napříč všemi zapojenými municipalitami. Dalším klíčovým bodem setkání byl snaha o unifikaci řešení, která budou aplikovatelná nejen pro účastníky z Moravskoslezského kraje, bylo zásadním krokem k posílení krizového řízení a zvýšení schopnosti obcí a měst čelit různým typům krizových situací, což přispěje k udržitelnějšímu a bezpečnějšímu prostředí pro všechny obyvatele.

Účastnici fokusní skupiny prioritizovali 9 oblastí resilience. Díky tomu bude možné stanovit váhy pro tvorbu indexu resilience, který chceme využít jako indikátor pro posílení odolnosti obcí a měst v Moravskoslezském kraji. a to za účasti 28 starostů, zástupců měst, krajů i Ministerstva pro místní rozvoj spolu s experty konsorcia projektu.

V rámci jednání fokusní skupiny byli zástupci municipalit prezentovány rovněž další specifické problémy, se kterými budeme pracovat v další fázi projektu. Mezi hrozbami, které na setkání nejvíce rezonovaly, patřilo zejména stárnutí populace a s tím spojená neodpovídající infrastruktura, ekonomické a finanční krize včetně nižších příjmů z rozpočtového určení daní a problémy související s klimatickou změnou. Význam tématu odolnosti v posledních letech narostl v souvislosti s pandemickou nebo energetickou krizí.

Za Slezskou univerzitu se fokusní skupiny účastnili: doc. Nevima (řešitel projektu), doc. Turečková a doc. Lebiedzik.