Ústav informatiky slaví dalšího absolventa doktorského studia

• Kamila Návratová
  • 15.04.2024
RNDr. Jiří Martinů si od 20. února 2024, kdy úspěšně složil státní doktorskou zkoušku a obhájil svou disertační práci, připisuje za jméno titul Ph.D. Stává se tak dalším úspěšným absolventem doktorského studia v programu Autonomní systémy na Ústavu informatiky.
Expert v oblasti robotiky, počítačového zpracování obrazu, programování i kyberbezpečnosti, popularizátor počítačových věd, skvělý pedagog a člověk s velkým srdcem… To je Jiří Martinů, který si zvolil pro své studium Ústav informatiky již před více než deseti lety. V roce 2011 úspěšně ukončil bakalářské studium v programu Informatika, v roce 2014 navýšil svou odbornou kvalifikaci ve stejném oboru o magisterský titul. Ten v roce 2018 zaměnil za RNDr. po úspěšném absolvování rigorózní zkoušky v oboru Informatika a výpočetní technika. To zvládl již během své cesty pro žádaný titul, který si připsal za své jméno letos v únoru – Ph.D.

Už jako magisterský student se účastnil nejrůznějších projektů a aktivit spojených s robotickými laboratořemi a umělou inteligencí. Není proto divu, že během doktorského studia na ústavu působil jako akademický pracovník v pozici asistenta. Spolupracovníci jej popisují jako člověka mnoha talentů, který dokáže promptně reagovat na nové trendy. Mimo jiné je pilotem, jelikož absolvoval pilotní zkoušky pro ovládání bezpilotních leteckých prostředků, se kterými operuje ve výuce i výzkumných aktivitách. Zároveň je výborným zpěvákem a kytaristou, což dokazuje ve své kapele i na neformálních akcích ústavu.

V doktorském studiu zužitkoval své narůstající znalosti v oblasti počítačového vidění a robotiky, které přenesl do medicínské informatiky. Dr. Martinů obhájil práci na téma Výzkum inteligentních metod zpracování medicínských obrazů, včetně možnosti využití FPGA platformy. Tyto metody, konkrétně zaměřené na rozpoznávání vztahů v obrazech pořízených magnetickou rezonancí, pomáhají neurochirurgům při včasné diagnostice a prevenci vzniku kardiovaskulárních onemocnění, Parkinsonovy choroby i dalších neurologických problémů. Aplikace takových metod může značně přispět nejen k včasné diagnostice, ale také k efektivnější léčbě řady zdravotních problémů, čímž se zlepšuje jednak péče o pacienty, a také snižuji náklady na zdravotní systém.

Za Ústav informatiky RNDr. Jiřímu Martinů, Ph.D. k dosažení titulu ještě jednou blahopřejeme. Zároveň mu přejeme řadu osobních i profesních úspěchů, z těch profesních zejména spoustu výzkumných úspěchů a publikací, a také řadu spokojených a zapálených studentů, kteří společně s ním budou vdechovat život do robotů a dronů v robotických laboratořích…

Text: Kamil Matula
Fotografie: Archív Ústavu informatiky

Obrázek 1: Dr. Jiří Martinů (uprostřed) po úspěšném zvládnutí státní doktorské zkoušky a obhajoby.