Slavnostní premiéra filmu Petra Jančárka „Tady Havel, slyšíte mě?“

• Lukáš Wicha
  • 20.03.2024
V pondělí, 18. 3. 2024 se za účasti českého prezidenta Petra Pavla, slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a rektora Slezské univerzity v Opavě docenta Tomáše Gongola s manželkou uskutečnila v Jízdárně Pražského hradu premiéra časosběrného filmového dokumentu našeho pedagoga Petra Jančárka „Tady Havel, slyšíte mě?“. Slezská univerzita byla na premiéře zastoupena rovněž děkankou Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity profesorkou Irenou Korbelářovou a děkanem Fakulty veřejných politik profesorem Rudolfem Žáčkem. V kinech budete moci film zhlédnout od 11. dubna. V Opavě bude film promítán v rámci Festivalu Jeden svět 16. dubna v Klubu ART a 1. května v KUPÉ.
Petr Jančárek, jenž byl po dlouhá léta osobním kameramanem Václava Havla, poprvé zúročil jejich úzký vztah v trilogii „Václav Havel, Praha – Hrad“ dokumentující Havlovo federální prezidentské období. Nový celovečerní film „Tady Havel, slyšíte mě?“ pak nahlíží na tři poslední exprezidentovy životní roky a nabízí pohled na různé aspekty života Václava Havla, od jeho role uznávaného dramatika a vězně svědomí po respektovaného státníka a plachého režiséra. Snímek je nejen poctou jeho odkazu, ale také zamyšlením nad tématy stárnutí a odcházení velkého muže.
Petr Jančárek (uprostřed), jeho kolega ze Studijního programu Multimediální techniky na Slezské univerzitě Martin Petrásek (vlevo) a rektor Slezské unverzity v Opavě docent Tomáš Gongol. Petr Jančárek (uprostřed), jeho kolega ze Studijního programu Multimediální techniky na Slezské univerzitě Martin Petrásek (vlevo) a rektor Slezské unverzity v Opavě docent Tomáš Gongol.

Petr Jančárek není pouze pedagogem studijního programu Multimediální techniky, ale také zkušeným kameramanem, který strávil mnoho let prací na dokumentech a celovečerních filmech. Jeho portfolio obsahuje desítky filmových děl, přesto však největší pozornost vzbuzuje jeho spolupráce s Václavem Havlem v letech 2003 až 2011. Právě v závěru této prezidentovy životní etapy vznikly dosud nepublikované záběry, které jsou základem nového dokumentu.

O spolupráci s touto velkou osobností světového formátu hovoří s velkým respektem: „S Václavem Havlem jsem začal spolupracovat v roce 2003. Naše vztahy charakterizovala naprostá otevřenost a důvěra ze strany Václava Havla a moje absolutní zodpovědnost vůči němu.“ Právě tato důvěra a otevřenost umožnily sběr unikátního materiálu pro vznik celovečerního dokumentu.

Jsme pyšní, že máme v týmu, který své bohaté znalosti předává našim studentům, tak talentovaného tvůrce, jako je Petr Jančárek, a těšíme se na to, jak jeho film osloví diváky po celé republice a snad i v zahraničí.

Velmi zajímavý rozhovor s Petrem Jančárkem vedla naše absolventka Erika Zlamalová pro Echo24.cz, jehož šéfredaktorem je také absolvent naší univerzity Dalibor Balšínek.