Den vědy nabídl celodenní program

• Lenka Přečková
  • 07.03.2024
V úterý 5. března 2024 proběhl Den vědy na fakultě. Pro účastníky byl připravený celodenní program, kdy mohli nakouknout pod pokličku vědce a dozvědět se, co například dělají doktorandi, ale také jak vypadá výzkum jejich vyučujících. Akce byla určena pro všechny studenty fakulty a dva workshopy byly připraveny i v angličtině pro zahraniční studenty.

Hned první workshop s názvem „Okem vědce: Jak eye-tracking rozkrývá tajemství úspěšné komunikace“, který vedla dr. Radka Bauerová, pomohl studentům nahlédnout přímo do mysli publika a zjistit, co je zaujme, kam se dívají a co ignorují. Na workshopu se navíc studenti zúčastnili experimentu, který nám předvedl, jak malé úpravy sdělení mohou zásadně zvýšit jeho účinnost.

Nebylo překvapením, že velký zájem byl o workshop využití AI, který vedl dr. Michal Stoklasa. Studenti se podívali na generování textu a vizuálů pomocí AI nástrojů. Zjistili jsme triky, jak generovat použitelné texty a vizuály pomocí AI nástrojů a podívali se společně na promptování v ChatGPT a generování vizuálů v Dall-E a Leonardo.
Studenti, kteří navštívili workshop grafická analýza podnikových dat interaktivně, který vedl dr. Tomáš Heryán se zase zábavnou formou dozvěděli, jak si na podnikových datech za ČR připravit pár grafů pro svou diplomovou, bakalářskou či seminární práci.

Že má eye-tracking široké využití a je oblíbený pro experimenty, se studenti přesvědčili i v dalším workhopu zaměřeném na Eye tracking a tajemství (ne)úspěšných webů. Prozkoumali jsme společně nejrůznější weby, od těch nejlepších a nejvíce inspirativních, až po ten největší bizár, který internet nabízí. Společně jsme tak prozkoumali, co dělá tyto weby skvělými nebo nevkusnými, a možná i rozluštili tajemství, jakým způsobem ovlivňuje jejich vzhled a funkčnost uživatelskou zkušenost.

No a velký potlesk sklidil workshop, který byl nejen o vědě, ale i osobním rozvoji, kdy dr. Dan Kvíčala se studenty debatoval o tématu: Jak propojit vědu, praxi a osobní rozvoj. Společně jsme prošli 10 zásad, kterých se člověk musí držet, aby mohl fungovat a zlepšovat se ve vědě, praxi i osobním životě a zachoval si zdravý rozum. Tady si každý mohl najít inspiraci nejen do studia, ale i do osobního života.

Během této celodenní akce, která probíhala v UniSpace a ve studovně, nechybělo chutné občerstvení, ale také si studenti mohli odnést věcné ceny. O ceny soutěžili třeba i ve vědeckém kvízu. No schválně, víte, kdo byl prvním českým nositelem medaile Fields za mimořádné příspěvky k matematice?

Zaujala vás akce nebo se chcete dozvědět o doktorském studiu více? Všechny informace najdete na stránce go.slu.cz/doktorske. Ve zkratce, doktorské studium lze na fakultě studovat v rámci studijního programu Ekonomika a management a můžete tak za jméno získat titul Ph.D. Doktorské studium se od toho navazujícího nebo bakalářského podstatně liší, doktorand se vzdělává zejména v oblasti své zvolené dizertační práce. Přestože v prvním ročníku absolvuje předměty, výuka je spíše formou samostudia či konzultací. Největší část studia je zaměřeno na vědecko-výzkumnou činnost, kdy je doktorand součástí týmů a výsledky svého výzkumu prezentuje na konferencích či publikuje v časopisech. Díky tomu se může seznámit s dalšími kolegy, poznat zajímavá místa nebo realizovat zahraniční pobyt na jiné partnerské univerzitě. Samozřejmě prezenční studenti dostávají doktorské stipendium a další stipendia za řešení projektů či mimořádná za další aktivity. Doktorand je součástí katedry a má tak podporu od ostatních kolegů.

Pokud vás to zaujalo, tak neváhejte, přihlášky jsou otevřené do konce května nebo až do poloviny srpna 2024. Viz. podmínky přijímacího řízení