Angličtinářka Veronika je ráda, že jsou studenti Matematického ústavu zvídaví

  • David Slosarczyk
  • 04.05.2024
Z Ústavu cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty přichází na Matematický ústav (MÚ) pouze jednou týdně, a tak ji těší, že se posluchačům většinou zdá, jak to v její výuce rychle ubíhá. Aby bylo jasno, tedy nikoliv proto, aby už bylo hotovo. Vždyť si studenti MÚ uvědomují, že angličtinu potřebují a budou potřebovat k jakémukoliv dalšímu uplatnění.
Proto PhDr. Veronika Woznicová, Ph.D. (před lety Portešová, jak ji zná i Mgr. Aleš Ryšavý, který ji tak skvěle fotografií vypodobnil) ráda jmenuje úspěšné absolventy MÚ. Třeba Lenku Ruckou, Jiřinu Jahnovou, Petra Blaschkeho, Jiřího Jahna a další. „S matematikou jsem vždy já sama paradoxně měla spíše složitější vztah,“ potvrzuje dr. Woznicová, o to více se nicméně ráda ohlíží za lety učitelování s lidmi, kteří ji jako doktorandi oslovili zvídavostí a svým analytickým způsobem uvažování, byť jsou profesně orientovaní úplně jinak. A podobný příjemný dojem u ní přetrvává i dnes u denních studentů.

Její dosavadní životní příběh se musí pořádně zkrátit, abychom si ho mohli alespoň trochu zapamatovat. Rodačka z Ostrova (kdysi Ostrova nad Ohří) žila v raném dětství a mládí na jižní Moravě a absolvovala tam i Gymnázium ve Velkých Pavlovicích. Podle vlastních slov středoškolská léta prožila v prvním „pokusném“ ročníku zmiňovaného gymnázia, kde se k angličtině postupně přidala němčina a španělština. A když se pak ucházela o studium na vysoké škole, bylo učitelství cizích jazyků jejím výhradním zájmem. Absolvovala Filozofickou fakultu Ostravské univerzity, tehdy ještě přímo magisterský dvouobor učitelství pro střední školy (angličtina a španělština). Od roku 2002 – s jedinou výjimkou semestrálního pobytu v průběhu 3. ročníku studia v Kodani – žije v Ostravě a od roku 2007 je odbornou pracovnicí oddělení anglistiky Ústavu cizích jazyků (ÚCJ) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

Proč je dr. VW od prvního pohledu sympatická? Je člověkem komunikativním, každý ví, že to, co má na srdci, umí předat jinému především ústně. A přesto: v ostravském Journal of English Philology (ročník 2013, volume 5, number 2) se najde její stať Sexuality Today: Contemporary African American Women Writers´ Chick Lit Novels věnovanou tematice současné černošské ženské populární literatury. A podruhé, v Acta Educationis Generalis (Dubnica nad Váhom), ročník 2021, č. 2 si lze přečíst studii Nursery School Cooperation with the Family in the Field of Media Education in Children, kterou publikovala společně s PhDr. Vladimírou Kocourkovou, Ph.D., současnou vedoucí Ústavu pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik, a Mgr. Kamilem Janišem , Ph.D.

Její osmiletý Tomáš je žákem druhého ročníku základní školy a jeho bratr Ondřej je ještě o 2,5 roku mladší. „Ke svým dětem se snažím přistupovat citlivě a přirozeně, bez stresu – alespoň doufám. Stejně tak se snažím vést výuku na MÚ. Učitelská praxe je pro mě v mnoha směrech obohacující práce.“ Na kmenovém pracovišti ÚCJ jde o úvod do literatury, některé překladatelské semináře, angličtinu v oblasti IT či obchodní angličtinu. Na MÚ se jedná o matematickou nebo lektorskou angličtinu. „A pokud se ptáte, zda sama na nějakou otázku posluchačů neumím odpovědět, velice ráda uznám, že ano. Vždyť odpověď nevím může být cestou k něčemu novému,“ objasňuje dr. Woznicová svou pedagogickou filozofii.

A jaké koníčky VW tedy pěstuje? „Jakmile to bude možné, chtěla bych zařadit do svého programu pravidelnější pohyb, a hlavně se pak zase s trochu odrostlejšími dětmi věnovat cestování,“ dodává. Tentokrát by to bylo pravé cestování s pasem, nejen poznávání České republiky. Bez Erasmu kdysi dokázala být studentem-hostem v cizí zemi způsobem „poraď si sama.“ A nejen proto by takový životní postoj chtěla vštípit i oběma synům. „A i kdyby přišel první neúspěch, musíme se obrnit trpělivostí, nemůžeme se nechat odradit nebo to dokonce vzdát. Zároveň je ale důležité si umět říct o pomoc, když člověk potřebuje. Vyjet do zahraničí během studia bych rozhodně doporučila každému,“ připomíná dr. Veronika Woznicová závěrem. (um)