Dva čerstvé festivalové úspěchy studentů Audiovizuální tvorby

• Kamila Návratová
  • 02.05.2024
Poslední týden byl pro filmovou tvorbu Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby nadmíru úspěšný. Magisterský dokumentární film Víta Kanyzy Jeden den na Haiti získal Grand Prix v kategorii Best Feature Documentary na Prague International Film Award a hraný film Michaela Klemma Cenu organizátorů festivalu na International Film Festival Ostrava. Zatímco tvůrci Absolutní shody si na festivalové ceny už zvykli – na české i mezinárodní scéně jich získali už šest. Pro dokument Jeden den na Haiti to však bylo premiérové festivalové uvedení, a tedy první cena.
Celovečerní dokument zachycuje běžný život v této karibské zemi, jedné z nejchudších a zároveň přírodou nejvíce zkoušených. Skrze výpovědi místních obyvatel a charitativních pracovníků sledujeme jejich boj s obtížnými životními podmínkami. V animovaných intermezzech, jež oddělují jednotlivé lokace, tvůrci zároveň vysvětlují základní historické milníky Haiti. „Film se nesnaží odpovídat na složité geopolitické a sociální otázky, ale umožňuje nahlédnout do každodenního života místních obyvatel a jejich odvahy i naděje, která je v přímém kontrastu s jejich nouzí. Zároveň ukazuje, jak můžeme Haiťanům pomoci i my,“ upřesňuje režisér Vít Kanyza. Na Haiti totiž už dlouhá léta pomáhá Olomoucká charita.

Film Jeden den na Haiti bude v květnu k vidění i v Opavě, v rámci doprovodného programu jej uvede mezinárodní festival studentských filmů Opavský páv, a to za přítomnosti režiséra Víta Kanyzy.

Text: Mgr. Monika Horsáková, Ph.D.

Foto: Cena poroty na International Film Festival Ostrava

Foto: Ukázky z dokumentárního filmu Víta Kanyzy Jeden den na Haiti.